PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY
2019
MEDOVNÍČEK

V létě 2019 se na Dědině pod zapsaným spolkem Medovníček uskutečnila první várka příměstských táborů pro děti ve věku od 3 do 12 let. Proběhlo celkem 7 táborů v termínech od 8. 7. do 16. 8. Z toho v termínu od 15. 7. do 19. 7. probíhaly zároveň tábory dva, na dvou adresách, a to tábor taneční a montessori týden. Více než měsíc byl tedy pro děti nabušený nejrůznějšími aktivitami a zábavou.

Jako první probíhal anglický tábor pod vedením rodilé mluvčí Jackie.  Celotýdenní téma tohoto tábora bylo „Nature and us“. Na začátku tábora se zjistilo, jak na tom děti s angličtinou jsou, seznámily se navzájem a ukázaly, co umí. Učily se základní slovíčka, fráze, zpívaly anglické písničky, učily se anglické básničky a říkanky. Hodně se hrály taky nejrůznější hry, ať už s anglickou tématikou, nebo jsme do nich angličtinu promítali. Hodně se také vyrábělo a tvořilo, samozřejmě také s anglickou tématikou Nature and us. Když byla chvilka volna, děti se odreagovaly na zahradě, kde si hrály, sportovaly, hrály míčové hry… Nakonec celého tábora každý dostal vysvědčení, za úspěšné absolvování týdenního anglického programu.

Druhý týden přišly na řadu hned dva výše zmiňované tábory. Taneční tábor a montessori týden. Na tanečním táboře děti celý týden nacvičovaly taneční sestavy, osvojovaly si základy různých tanců, první taneční krůčky. Vyzkoušely si, jak tančí princezny, nebo mořská panna. Měly k dispozici řadu krásných kostýmů a šatů. Přestože byly děti neustále v pohybu, i tak si našly čas na dovádění na zahradě, sportování a tvoření, převážně módních doplňků, které doplňovaly taneční kostýmy. Tančilo se na nejrůznější písničky, hudební styly a melodie. Často se dětem promítaly ukázky společenských tanců. V pátek potom bylo uspořádáno představení pro rodiče, kde děti ukázaly, co se za celý týden naučily.

Zároveň probíhal i Montessori týden, na kterém si nejmenší děti celý týden osvojovaly mnoho nových dovedností. Tvořili jednoduché výrobky, které si pak odnesly domů, malovaly, ale také pekly buchty, zjišťovali, jak funguje vaření a pečení. Dělaly nejrůznější pokusy. Pracovaly s plastelínou. Využívaly nejrůznější montessori pomůcky, díky kterým si zkoušely všemožné praktické věci, zkoumaly prostředí, osvojovaly si základy matematiky a jazyka. Když bylo venku hezky, hrály si na zahradě, využívaly různé překážky a sportovní náčiní, hrály si na pískovišti. Často se také využívaly různé přírodniny či běžně potřebné věci. Děti se díky nim učily základní praktické věci a dovednosti, které se jim budou do budoucna velmi hodit.

Poslední červencový týden přišla řada na tábor plný sportu a pohybu. Děti si na tomto táboře vyzkoušely a zahrály řadu různých sportů. Každé ráno proběhla rozcvička. Hrály se míčové hry – vybíjená, fotbal, basketbal, florbal, beach volejbal. Děti zaujaly také tzv. „hry bez hranic“. Vyzkoušely také kruhový trénink, zahrály si stolní tenis, ve kterém byl uspořádán turnaj. Často byly také venku, stavěly se nejrůznější prolézací a překážkové dráhy, které následně děti zdolávaly. Několikrát byly děti také u vody v místním přírodním koupališti, kde si vyzkoušely vodní sporty, proběhla i lekce na paddleboardu (dětem se z vody vůbec nechtělo). Na závěr se rozdávaly diplomy a medaile.

Přelomový týden prázdnin patřil táboru s tématikou Harryho Pottera. Na začátku celého tábora byly děti rozděleny do čtyř bradavických kolejí: Nebelvír, Mrzimor, Havraspár, Zmijozel. Poté si vyrobily kouzelnickou hůlku, aby mohly učit se a provádět kouzla. Následně je čekala třeba honba za kamenem mudrců, obelstění Chloupka, děti si vymyslely a naučily se bradavický pokřik, kterým pak každé ráno zahajovaly nový den. Celý týden pro ně byly připraveny kvízy s tématikou každého dílu Harryho Pottera.

Také si vyzkoušely létání na koštěti, zahrály si famfrpál, ve kterém se uspořádal i turnaj, odpovídaly na záludné otázky Hermiony Grangerové, vytvářely si kolejní znaky, procházeli přes nástupiště devět a třičtvrtě a hledaly kámen mudrců, viteály i osvobozovali vězně z Azkabanu. Soutěžilo se i o pohár tří kouzelníků. Během kouzelnického týdne měli některé děti narozeniny, tak nechyběla pořádná čarodějná oslava se vším všudy i s typickým máslovým ležákem.

Předposlední tábor jsme se Na Dědině moc nezdržovali, protože byl ve znamení výletů po okolí. Každý den výlet na jiné místo.

Pondělí – Uherské Hradiště – policejní stanice, pátračka po UH

Jelikož děti milují policajty, rozhodli jsme se je vzít na opravdovou policejní stanici do Uherského Hradiště, kde jim bylo vysvětleno, co takové práce policisty obnáší, v jakých podmínkách policisté pracují, jaké mají uniformy apod. Děti si také mohli prohlédnout policejní auto, vyzkoušeli si zatčení pachatele, výcvik policistů a mnoho dalšího. Nakonec jsme pro děti uspořádali pátračku O poklad Přemysla Otakara II.

Do tří týmů byli rozděleni, na cestu historickým městem se děti daly. Nové věci se dozvěděly, v cíli pomocí hesla truhlu s pokladem otevřely.

Úterý - ranč Kostelany

Na ranči v Kostelanech jsme navštívili westernové městečko, prohlídli si koníky a děti se na chvilku ocitly jako na opravdovém divokém západě díky autenticitě místa i zaměstnanců. Vyzkoušely si hod tomahawkem, lukostřelbu, jízdu na koni, čekalo na ně malé představení - to vše pod dohledem zkušených kovbojů.

Středa - Luhačovice

Procházka a prohlídka lázeňského města, kolonády, historických staveb města, ochutnávka lázeňských oplatků i léčebných pramenů.  Děti si zahrály i pétanque, poznávaly kvetoucí dřeviny a nachodily hodně kilometrů, jako praví turisti a výletníci.

Čtvrtek – Lanáček Otrokovice

V lanáčku v Otrokovicích se děti pořádně vyřádily v lanovém parku, kde zdolávaly lanovou dráhu, nejrůznější překážky, sjížděly lanovku a skluzavky. K dispozici jsme měli i trampolínu.

Pátek – Uherský Ostroh – podzemí zámku a Ostrožská pátračka

Nejprve prohlídka Uherskoostrožského podzemí místního zámku, kde se děti dozvěděly o jeho historii a další zajímavostech. Poté jsme pro ně uspořádali pátračku, jejímž cílem bylo nalezení pokladu.

No a poslední týden se uskutečnil tvořivý-keramický tábor. Děti si na tomto táboře vyzkoušely, co se týká vyrábění a vytváření skoro všechno. Malovalo se, lepilo, stříhalo, tiskalo, přežehlovalo, třpytilo, korálkovalo. Děti se plácaly se v hlíně, sádře i cementu. Tvořily keramiku od samotného začátku, kdy si z hlíny vytvořily nádobí, následně je přes noc nechaly vyschnout. Pak na něj malovaly a lepily nejrůznější motivy. V mezičasech, děti vyběhly na zahradu, hrály si, skákaly přes překážky, využívaly nejrůznější sportovní náčiní, hrály míčové hry. Upekly si také k tvoření výbornou buchtu, vždyť přece pečení je také tvoření. Nakonec si děti mohly všechny vlastnoručně vyrobené výtvory odnést domů. A že na ně byli náležitě pyšní. Rodiče z výrobků svých ratolestí měli také velkou radost.

Věříme, že si děti v roce 2019 příměstské tábory užily a už se těší na další prázdniny, kdy je čeká také hromama super táborů s podobnými tématy. Bude to zábava! Už teď se na Vás všechny těšíme. HURÁ UŽ AŤ JSOU PRÁZDNINY!

REGISTRAČNÍ ČÍSLO PROJEKTU: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0010393 

Operační program Zaměstnanost čekají změny - Církev.cz Ministerstvo práce a sociálních věcí: Program Antivirus v číslech ...