Podívejte se na aktuální AKCE, které připravujeme. Více informací ZDE.

Mgr. Petr Lovas
Mgr. Petr Lovas
průvodce v Klubu domškoláků

Ahoj! Jsem Petr, rok výroby 1981.

Dvakrát týdně si vezmu pod křídla partu dětí a vyrazíme objevovat svět. Svět v nás i svět kolem nás.

Už na gymnáziu mě to táhlo k undergroundu pomáhajících profesí. Konkrétně k prevenci závislostí, šikany a dalších sociálně patologických jevů. Prošel jsem si i pácháním dobra. Začala tu i moje éra oddílového vedoucího letních dětských táborů. Jako Mgr. sociální pracovník jsem pět let žil v bublině podobně zapálených lidí. Ani v Anglii jsem příliš neuhnul z kurzu – něco přes rok jsem pracoval jako osobní asistent kvadruplegiků. Až v pracovním procesu a se starostmi všedního dne jsem si vypěstoval citlivost v rozlišování touhy pomoci od touhy po moci. Jako finanční poradce jsem zažil pár skvělých a spoustu manipulativních stand-up motivátorů, přečetl jsem řadu osobnost rozvíjejících knih. Jen některé jsem si nechal skutečně vstoupit do života. V soukromí se věnuji své rodině, psovi, četbě, kytaře a survival-trampingu. Díky covidu a inflaci v mém kalendáři významně ubylo investic a hypoték, naopak mi významně přibylo aktivit Na Dědině a ve školách v přírodě. Ještě jednou díky!

- Všiml jsem si, že děti dospěláckým větám a frázím často nerozumějí.

- Pozoruji, že nestačí říci, co dítě nemá dělat. Nutno dodat, co dělat má a jít mu hned příkladem.

- Děti mě naučily některé situace vytěžit, jiné bez velkého pitvání opustit. Dobrou knihu chtějí číst opakovaně, zahanbující zážitek si připomínat nepřejí.

Všimli jste si, že ani pes, ani dítě neprospívá dobře v bezbřehé anarchii? Cituji poslední řádky knihy Naomi Aldortové - Vaše děti jsou jako šípy, rodič - luk, Bůh/Vesmír - lučištník. „Ať napínání rukou lučištníka je pro vás radostí! Neboť jak miluje šíp, který letí, tak miluje také luk, který je pevný.“

Děti vedu k soběstačnosti - v městském prostředí i v české krajině. Zároveň podpořím týmovou spolupráci, protože je to výsostně lidská evoluční výhoda. Dumám, jak skloubit šířku a hloubku poznání … Je dobré znát od všeho něco a od něčeho všechno. Chci být renesanční osobou s jednou analogovou kompetencí a s jednou dovedností 2.0; je to krásná cesta za nedostižným cílem.

Těším se, až se zase přiučím něco od dětí a děti ode mě!

www.family-survival.cz, https://www.naucim.cz/vyuka-kytara/-/okres-uherske-hradiste/