Podívejte se na aktuální AKCE, které připravujeme. Více informací ZDE.
Podívejte se na aktuální AKCE, které připravujeme. Více informací ZDE.
Tvoříme prostor pro děti tak, aby je učení opravdu bavilo.
POZNÁVÁME NAŠE OKOLÍ....
První čtvrtletí nového školního roku jsme se s nejmladšími žáky ZŠ Na Dědině v rámci kosmické výchovy věnovali poznávání naše okolí, našeho kraje, místa, kde žijeme. Vyrazili jsme na Žítkovou, kde jsme zahájili školní rok třídenním pobytem plným her, aktivit, pohybu a zábavy. Poté jsme nové prvňáčky seznámili s Místečkem, které Ostrožské Nové Vsi neodmyslitelně patří, a při té příležitosti jsme se naučili pracovat s mapou. Našemu kraji vévodí hrad Buchlov, proto jsme na další expedici jeli právě na tento hrad. S příjemnou paní průvodkyní jsme prozkoumali zákoutí hradu, dověděli jsme se i spoustu legend a pověstí. Další expedice měla být na rozhlednu Radošov, ale bohužel počasí nebylo příznivé, tak jsme místo rozhledny navštívili VIS Bílé Karpaty ve Veselí nad Moravou. Zde jsme zjišťovali a zkoušeli, jak jídlo přichází z přírody na náš talíř. Ve volnočasových aktivitách jsme se věnovali místnímu folkloru, a to jak po stránce hudební, tak i výtvarné.
ŽÍTKOVÁ
V září jsme vyrazili na tři dny do krásného prostředí Žítkové. Našim cílem bylo společně zahájit školní rok, seznámit se s nově příchozími a sblížit jednotlivé kolektivy tříd. Program byl tvořen bloky aktivit, které se zaměřovaly na seznamování, týmovou spolupráci a rozvoj vzájemné komunikace. Bloky byly rozděleny jak na aktivity pro jednotlivé kolektivy tříd, tak pro všechny dohromady. Mimo řízený program si děti užívaly volných chvil v krásné přírodě na Žítkové, hrály si na hřišti a v potoce. Večery jsme si naopak užili u ohně.
MUZEUM KERAMIKY
V pátek 22. 9. jsme s dětmi z druhého stupně navštívili Muzeum keramiky v Tupesích. Touto expedicí jsme zahájili dlouhodobější téma FOLKLÓR, které je součástí širšího celku Evropa, které se budeme věnovat v měsících září a říjnu.
Děti se dozvěděly zajímavé informace o tradiční výrobě a malbě tupeské keramiky a poté si mohly zkusit namalovat svůj hrníček.
Někteří stihli navštívit i místní tupeské hřiště.
Na toto téma jsme navázali taky následující týden tvořivým pátkem, který byl rovněž zaměřen folklorně.
Pozvali jsme si na to odbornici z oboru – Verču Kiliánovu, která dětem osvětlila pojmy jako etnologie, etnografie, folklor.
S Verčou jsme se pustili do upcyklování starých talířů, které jsme využili a přetvořili do nové podoby. Děti měly za úkol vytvořit nějaký zajímavý ornament, který by v sobě zahrnoval prvek lidové tvorby. Zároveň ale chtěly použít svoje vlastní motivy. Posuďte sami, jak to dopadlo. Myslím, že se jim to všem povedlo skvěle.
Druhá aktivita, kterou si mohly děti zvolit, byla s Marcelkou, která si pro ně připravila poslech lidových písní spojených s rukodělnou činností – vyšíváním. Navázaly tak na lidovou tradici vyšívání krojů. Opět se můžete v galerii podívat, jak se jim to povedlo.
Přátelské a bezpečné prostředí, na partnerský přístup u všech zúčastněných. Důležitá je pro nás osobní a profesní kvalita lidí v týmu a také poskytovaných služeb.